עלות מול איכות – איך לבחור חיפוי וריצוף לבית

בכל החלטה על שדרוג חלקי או מלא של בית, עולות השאלות הנוגעות בכל הקשור לעיצוב החלל הרצוי לשדרוג.לאחר שסוף סוף החלטנו לשפץ, יש לחפש קבלן שיפוצים שיבצע את העבודה, אולי גם מעצב פנים וכמובן החומרים שאנו רוצים שיתנו לנו את המראה הרצוי של החלל שעליו כה חלמנו. מצד אחד אנחנו חושבים שאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים, אך כאשר אנו מגיעים לחנויות לבחור את המוצרים, אנחנו פתאום מבינים שמרוב העצים כבר לא רואים בכלל את היער. לפני שנבין מה אנחנו רוצים מעצמנו, אנחנו בכמה רגעים מוצפים בשאלות כמו: "קרמיקה או גרניט פורצלן ובאיזה גודל?" , "ארונית תלויה או לא?" , "מיכל הדחה סמוי או רגיל?", "מה יותר איכותי?" והאם כדאי לשלם עבור מוצר יקר יותר?", "על מה יש בכלל אחריות ולכמה זמן?" ועוד…

כמובן שאין אנו מבינים את כלל המושגים שיש להבין ובזאת יעזרו לנו בשמחה נציגי המכירות בחנויות הרבות. אך בכדי לצאת עם הבנה בסיסית ולא להתבלבל מרוב המבחר הקיים כיום בשוק, ויש מבחר, נבין קודם מה ההבדלים בין המושגים העיקריים לפחות בכל הנושא שנקרא: "סוגי חיפוי וריצוף".
עד לפני כמה שנים עיצוב חדר אמבטיה למשל, היה בגדר רעיון משונה. מי חשב שהחדר הדי קטן בשטחו מכלל חלל הבית יהיה בין המקומות המרכזיים ולא עוד תחנת מעבר ביניים? בשנים האחרונות, יותר ויותר ספקים של מוצרים לחדרי רחצה הבינו את המשמעות של הדבר, והביאו לנו מבחר ענק של חיפוים, ריצופים, ברזים, אסלות, כיורים ועוד. אפשרויות העיצוב לא נגמרות, נוצר מקצוע הנקרא "מעצבי חדרי רחצה ושירותים", ואפילו קבלן שיפוצים נבחר שיבצע לכם את העבודה, יבוא וילווה אתכם ברעיונות מרגע ההחלטה ועד לרכישת המוצרים הדרושים לשיפוץ בחנות. כל התכנון של העיצוב מתחיל בדרך כלל בסוג וסגנון הריצוף והחיפוי שיעצב לכם את החלל הדרוש.

מה צריך להגדיר לפני שבוחרים ריצופים וחיפויים לבית

השאלה הראשונה, להיכן מיועד הריצוף. האם אנחנו רוצים לעצב את הסלון והמטבח או חדר שירותי אורחים למשל. השלב השני הוא בחירת גודל וסוג הריצוף לחלל שנבחר. ולסיום כמובן שאלת המחיר שאנו נהיה מוכנים להשקיע.

ישנם כמה סוגי אריחים

אריח קרמיקה: זוהי מרצפת העשויה מחרס, העוברת תהליכים של עיבוד ושריפה בחום גבוה ולאחר מכן ליטוש וזיגוג. קרמיקה מגיעה בשלל צורות, גדלים וצבעים. היתרונות הם, עמידה בפני רטיבות ועל כך מוכרת לנו מזה שנים רבות לחיפוי וריצוף חדרים רטובים ובדרך כלל זולה יותר מסוגי האריחים האחרים. למרות היתרונות ישנם גם החסרונות כגון, היא נשברת בקלות יחסית, חלקה ולכן מסוכנת להחלקה בחדרים רטובים, ואפילו ממכות קטנות ניתן לראות את החרס מתחת לזיגוג (הדוגמא) של האריח, דבר אשר בעייתי בשימוש ממושך.

  • אריח גרניט פורצלן: זוהי מרצפת הדומה בתכונותיה לאריח קרמיקה ומיוצר בשיטה דומה מאוד, אך ההבדל הגדול הואשזהואריח מלאכותי ולכן יותר חזק ועמיד יותר לשבר. כמו כן, אריחים אלו מגיעים בכמה סגנונות מבריק, מט ו"לפאטו" (חצי מבריק חצי מט), כך שיישומו נוח לחדרים רטובים ללא דאגה להחלקה או ליישום עצמו.
  • אריח שיש: שיש היא אבן טבעית ולכן יש גבול במבחר וסוגי השיש לאומת אריחי קרמיקה או פורצלן. יתרונות היופי של אבנים טבעיות מעטות יחסית לכך שהאבן סופגת חומרים בקלות והטיפול שיש לבצע בה והעלות המאוד גדולה של האבן כולל היישום. פשוט אם לרצף או לחפות אבן שיש בחללי הבית, יש להתייעץ עם בעל מקצוע מומחה בתחום ולבחור אבן יקרה וטובה בעלת צפיפות גבוהה שתעמוד לפחות בכמות ספיגת החומרים לאורך זמן.
  • ריצוף "טרצו": זהו שם נפוץ ל"בלטות" הקיימות כיום כמעט בכל בית שלא שופץ או שודרג. כיום כמעט ולא בשימוש, אלא אם כן רוצים להחזיר את המראה של שנות השמונים לבית או שיש סוגים מאוד מיוחדים ומיושנים של אריחים אלו שיתנו לנו את המראה המיושן מאוד.
  • ריצוף פרקט: ישנם שני סוגים עיקריים של פרקט, פרקט עץ ופרקט למינציה שאת האחרון בדרך כלל אתם רואים ב-90% מהמקרים בחנויות כבחירה לחדרים וכדוגמא אצל חברים בבית.

כפי שוודאי כבר הבנתם, זוהי לא כל הרשימה של סוגי האריחים והריצופים השונים הקיימים היום בשוק. ולכן, תנסו להיעזר בניסיון הקיים אצל קבלן השיפוצים שלכם, מעצב/ת פנים  ואדריכל/ית.