הליך הקמה של בית חדש דורש זמן ומאמצים רבים. במהלך העבודה יש להתחשב במספר גורמים רב, כאשר לכל אחד מהם יש השפעה מכרעת על תוחלת החיים של אלמנטים שונים בבית, על החוויה העתידית של המגורים במקום, ובאופן כללי – על רמת הסיפוק שתחושו לאחר סיום העבודה. ההחלטה בנוגע לכל פריט היא בעלת חשיבות גבוהה ויש להקדיש לה את מלוא תשומת הלב, עוד לפני תחילת העבודה.

קרמיקה וחשיבותה

בעת בחירת סוג הקרמיקה המתאים יש לקחת בחשבון מספר פרטים ברמה האדריכלית, הפרקטית והאסתטית כאחד. אדריכלים יכולים להמליץ על סוגי קרמיקה על פי המאפיינים שלהם, לאור התאמתם לתנאים של התכנון האדריכלי ובהתאם לאפשרויות להתפתחות המבנה ולשיפור עתידי שלו. קרמיקה מכסה חלק משמעותי מהבית שלנו, משום שמדובר גם בריצוף (גם במקרים בהם נבחר להעשיר את הבית בפרקט, לרוב עדיין תהיה קרמיקה בסיסית תחתיו), וכמו כן גם באמבטיה, בשירותים ובחלקו המשמעותי ביותר של המטבח, כך שאסור להמעיט בערכה של הקרמיקה ובחשיבותה בתכנון האדריכלי של הבית. כמו כן, מדובר בהחלטה שהשפעתה תהיה ניכרת לטווח הארוך, הן בהיבט העמידות של המשטחים והן מבחינה אסתטית – עד כמה הבחירה תישאר עדכנית לאור האופנה המשתנה בכל תחום, כולל עיצוב הבית. מדובר בנושא שיש לדון בו לא רק עם אדריכלים, אך גם עם מעצבים מובילים בתחום.

אילו סוגי קרמיקה קיימים כיום בשוק?

קרמיקה מהווה הרכב הכולל שתי שכבות – התחתונה עשויה לרוב מבטון, והעליונה מזכוכית גלזורה. הגימור יכול להגיע במגוון צורות: מט, מבריק או מחוספס, להיות צבוע בכל מיני צבעים ולהידמות לסוגים שונים של חומרים – החל מפסיפס עתיק ועד לעץ מלא. כמו כן, הקרמיקה מתחלקת למספר סוגים על פי רמת השחיקה, כאשר רמה 5 היא עמידה ביותר ורמה 2 אינה מיועדת לריצוף כלל, משום שהליכה קבועה על גביה תביא לשחיקה מהירה ביותר.

על אילו אריחים ממליצים אדריכלים?

ישנם מספר סוגי נפוצים של אריחי קרמיקה, כאשר כל אחד מהם מתאים למטרות שונות:

  • גרניט פורצלן – עמיד בפני שחיקה וניתן לליטוש ולהברקה, אך אינו עמיד בפני מכות נקודתיות. מתאים בעיקר לחדרי אמבטיה ולשירותים.
  • טרה קוטה – האריחים נראים כמו חרס, ולכן אינם מתאימים לשימוש ביתי לרוב, משום שספיחת נוזלים בהם מביאה לאיבוד צורה וצבע. יעיל ביותר בחצרות ובגינות.
  • טראצו – סוג הידוע יותר תחת הכינוי "בלטות", כאשר סוגיו השונים משמשים למטרות שונות. הסוג הזה מורכב משתי שכבות, כאשר רוב תשומת הלב מוקדשת לעמידות החומר ולא למראהו החיצוני. הסוג הנפוץ ביותר של טראצו מורכב מחול ים, מאבנים קטנות ומקוורץ. תתי-סוגים של הטראצו כוללים אריחי סומסום, פלחי שיש, רזינה ובטון חלק.

אדריכלים בוחרים סוגים שונים של קרמיקה בהתאם לדרישות הפרקטיות של תכנון המבנה וכן על פי טעמו האישי של הלקוח. עם זאת, חשוב מאוד להביט תמיד קדימה וליצור פתרונות המתאימים לתקופה מחד, אך מאידך – גם אוניברסליים יחסית.