עיצוב הגינה

על ידי 2 בספטמבר 2020כללי

עיצוב הגינה

גינה ישראלית היא כל מה שחושבים עליה – מתאימה לאירוח, מוריקה ובעלת עשבי תבלין לרוב, כמקובל במטבח הים התיכוני, אבל גם מתאפיינת בסטנדרטים גבוהים הרבה יותר מאשר בעבר של האלמנטים השונים שמעצבים אותה. אנחנו רואים גינות ירוקות ואקולוגיות, גינות יפאניות ואנגליות ואף חצרות אירוח יוקרתיות עם מטבחי חוץ מרהיבים. הישראלים אוהבים לשהות בשעות הפנאי שלהם בחוץ וליהנות מהנכס שלהם ולכן משקיעים בו היום הרבה יותר מאשר בעבר. זה מוצדק לחלוטין גם משום שרמת החיים עולה וגם משום שאין סיבה להזניח את החצר האחורית. למעשה, היא חשובה לפעמים יותר מהחצר הקדמית והייצוגית ויש להקדיש גם לה מחשבה. אחת הדרכים להשקיע בחצרות ובגינות היא לתכנן טוב יותר לא רק את האדמה הפנויה לגידולים שונים אלא גם איזה ריצוף חוץ כדאי לבחור. הסיבות לכך רבות ומפורטות להלן.

חשיבות הריצוף

ריצוף חוץ נחוץ בגלל כמה סיבות:

  • שבילי גישה – משער הכניסה לדלת הבית, מסביב לבית עצמו, בחצר האחורית, במיוחד אם יש בה מתקנים שונים כמו נדנדות לילדים ואזורי בישול לאירוח. נוח וטוב הרבה יותר לצעוד על מרצפות מאשר להשאיר אדמה או חול שהופכים לבוץ בחורף ומלכלכים את הבית בקיץ בעפר ובאבק.
  • אזורי ישיבה והנחת מתקנים – ריהוט גן זקוק למשטחים יציבים ובטיחותיים כדי שתוכלו להניח אותם בצורה נוחה וישרה ומבלי לעקם או לשבור אותם. זה כולל גריל, מטבח, בר, מקררים שונים, מאווררים, פטריית חימום, גופי תאורה ניידים. אי אפשר ליהנות מהם על קרקע לא יציבה שאינה מבטיחה את שלומם ושלומכם.
  • שיקולים ירוקים שונים מעדיפים פחות דשא וצמחייה בזבזנית מים ויותר ריצוף חוץ מחומרים שאינם מונעים חלחול המים לקרקע.
  • אם אין לכם זמן לתחזק גינות גדולות וסבוכות הסתפקו בעיצוב של גינה שיש בה ריצוף שאינו דורש תחזוקה רבה ובשוליה עצים וצמחייה שקל לטפל בה. הרי על ריצוף תוכלו בכל זאת להניח אדניות ועציצים שונים, אם תרצו להוסיף צמחייה אחר כך.

איך לבחור ריצוף חוץ נכון?

השיקול הראשון במעלה הוא הטעם שלכם ומה שאתם אוהבים לראות מול העיניים. היום יש הרבה יותר אפשרויות משהיו בעבר ולכן גם אנשים בעלי טעם ייחודי וסגנון לא קונבנציונלי יוכלו לקבל מענה מיוחד לכל הרעיונות שלהם. סביר להניח שאת הסגנון שלכם שילבתם בעיצוב הפנים של הבית כולו ולכן החצר היא רק המסגור החיצוני ולכן גם חשוב לא פחות. צבעים, מרקמים שונים, צורות וחיתוכים בכל מיני אפשרויות ותבניות ואפילו יציקת בטון אומנתית, כל אלה חלק ממגוון עצום של אפשרויות ריצוף חצר. כל אלה נוספים להיצע הגדול של אבנים טבעיות ושאר המרצפות שמיוצרות מחומרים מתקדמים ועמידים בימינו. כך שהטכנולוגיה עומדת לרשותכם בכל הגשמת רעיון עיצובי.

חשיבות בחירת החומרים המתאימים

החומרים הרבים שמהם מייצרים מרצפות מגוונים ונבדלים זה מזה לא רק בצורה ובמרקם. החומרים יכולים להיות איכותיים יותר או פחות אבל חשוב מאוד לוודא שהם עמידים בכל תנאי מזג האוויר וגם מתאימים בצורה אופטימלית למטרות שלשמן ריצפתם. איכות נמדדת גם באיתנות הריצוף שיכול לעמוד בעומסים שונים והוא אינו שביר. מתקנים ושימושים רבים בחצר יכולים לפגוע בריצוף בגלל חבטות ונפילות, היקוות מים, שחיקה בגלל קרינה ושמש ועוד. היצרן שמייצר את הריצוף צריך להיות חברה שאתם סומכים עליה ועל התקנים שלה, כדי שתוכלו לפנות במקרה הצורך לקבלת מענה ופתרונות לבעיות שונות. כמו כן, יש לדעת שחומרים שונים שמגיעים מאזורים גיאוגרפיים שונים נושאים אתם את המאפיינים המקומיים. מה שטוב למדינות חמות עשוי להתאים לנו ולכן כדאי גם לברר קצת על חומרי הריצוף האלה לא רק משיקולי יוקרה.

השאירו תגובה